Wybór podstawy do rysowania- deska, stół, a może sztaluga.

Zapewne każdy z nas zastanawiał się niejednokrotnie jaką technikę rysunkową wybrać, stawiając swoje pierwsze kroki w dziedzinie związanej ze sztuką. Zaczynając swoją przygodę, pojawia się szereg niezliczonych pytań, głównie dotyczących techniki, szkicu, czy też poszczególnych zagadnień. Zazwyczaj zapominamy o jednej j równie ważnej kwestii, a dokładniej o podstawie na której będziemy tworzyć nasze prace. Wybór jest okrojony, ale jednakowo ważny. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwia w wyborze i dopasowaniu 

1. Deska

Jedna z najbardziej popularnych podstaw rysunkowych ułatwiająca swobodne manewrowanie pracą. Dzięki niej jesteśmy w stanie obrócić nasz rysunek w każdą z możliwych stron. Rozmiar dobieramy w zależności od własnych potrzeb i wielkości kartki, jednak należy pamiętać, żeby nie wybrać zbyt małej uniemożliwiającej trzymanie jej na naszych kolanach. Zazwyczaj jest to rozmiar 50×70 lub 50×35. Mniejsza, tzn dopasowana idealnie do rozmiaru kartki nie zawsze oznacza wygodniejszą opcję. Czasami przy pracach które wymagają częstego ruszania, między innymi w celach uzyskania prostszych kresek większa deska zapewni nam swobodniejsza pracę i komfort. Można dostać ją w profesjonalnych sklepach, jak i w każdym sklepie budowniczym. Wystarczy kawałek sklejki dociętej do odpowiedniego rozmiaru (zdecydowanie taniej i ekonomiczniej). Należy pamiętać, aby nie wybrać zbyt cienkiej opcji. Podstawa musi być stabilna, aby nasza praca była wygodna. Można używać do niej klipsów bądź, nie przypinać pracy.

2. Sztaluga.

Narzędzie zapewniające stabilne utrzymanie naszej pracy. Dzięki niemu mamy możliwość obserwować rysunek z daleka, jednocześnie sprawdzając czy jest poprawny, czy nie popełniliśmy żadnego błędu. Trzymając pracę blisko jesteśmy narażeni na duże skróty perspektywiczne, mamy możliwość przeoczenia różnorodnych aspektów. Oddalając się co jakiś czas zwiększając pole widzenia, zapewniamy poprawność, jesteśmy w stanie odzwierciedlić proporcje modelki zbliżone do oryginału. Dużo łatwiej ocenić kompozycję kiedy odejdziemy od pracy parę kroków. Stawiamy własną osobę w roli obserwatora , który będzie w późniejszym czasie oglądał naszą pracę, z dalszej odległości. Dzięki sztaludze (zarówno malarskiej jak i trójnożnej) jesteśmy w stanie oceniać walory rysunku czy też malunku na bieżąco. 

3.Stół

Zdecydowanie jeden z najczęstszych wyborów, niestety nie zawsze poprawnych, nie zawsze wygodnych dla nas. Gdy zdecydujemy się wykonywać naszą pracę na stole, musimy pamiętać o paru ważnych kwestiach. Po pierwsze o formacie naszego rysunku. Zapewne wybierając większą kartkę nie jesteśmy w stanie całkowicie zmieścić jej na biurku czy też blacie. Zaczyna się tworzyć problem którego można uniknąć wybierając inną podstawę rysunkową. W wielu przypadkach zapominamy o podstawce pod papier, każdy stół ma swoją strukturę która może przenieść się na nasz rysunek dając efekty odwrotne do oczekiwanych. Niestety często tworzą się skróty perspektywiczne zaburzające proporcje. Wyżej wymienione narzędzie sprawdzi się do mniejszych formatów, między innymi szkicowników , którymi można łatwo manewrować w celu uzyskania prostych kresek, bądź zwiększyć pole widzenia wychwytując ewentualne niedociągnięcia czy błędy.