Digital Painting

DIGITAL PAINTING

Wraz z coraz szybciej rozwijającą się technologią również rozwijają się metody dzięki którym możemy tworzyć sztukę, wraz z przeniesieniem się dużej części naszego życia na urządzenia elektroniczne również przeniosło się tam malarstwo. W tym artykule omówimy kilka programów i sprzętów pozwalających tworzyć obrazy bez potrzeby użycia farb i pędzli.

SPRZĘT

Żeby zacząć malować najpierw musimy mieć na czym. Co prawda mając odpowiedni program mógłby nam wystarczyć tylko komputer i myszka, jednak jest nią dość ciężko osiągnąć dużą precyzję. Większość artystów decyduje się na tablety graficzne, których są dwa rodzaje: pierwszy to tablety graficzne podkładowe, które podłącza się do komputera lub laptopa. Tablet działa podobnie jak touchpad w laptopie, tylko zamiast operować palcem kontrolujemy kursor za pomocą rysika dołączonego do tabletu. Cena takiego tabletu oscyluje w okolicach 300 zł. Opcja dla bardziej zaawansowanych to tablet graficzny z ekranem i rysikiem, którym rysujemy bezpośrednio w miejscu gdzie wyświetlają się stawiane przez nas kreski. Co prawda jest to wygodniejsze, ale niestety może nas również zaboleć w kieszeń. Przy zakupie tabletu warto również zwrócić uwagę na ilość poziomów nacisku, im ich więcej tym dokładniej tablet będzie przekładał to co robimy na nasz obraz.

PROGRAMY

Do tworzenia digital artu oprócz odpowiedniego sprzętu potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie do edycji grafiki rastrowej, czyli takiej, która polega na przedstawieniu obrazu w postaci prostokątnej siatki odpowiednio pokolorowanych pikseli. Oprócz grafiki rastrowej istnieje również grafika wektorowa, w której obraz jest opisany poprzez figury geometryczne w dwu- lub trójwymiarowym układzie współrzędnych. Poniżej przedstawimy kilka programów i różnice między nimi, dzięki czemu będzie można zdecydować się na swojego faworyta jeśli zaczyna się przygodę z cyfrową sztuką.

PHOTOSHOP

Znany jako program do edycji zdjęć oferuje również dużą gamę cyfrowych pędzli oraz umożliwia importowanie z zewnętrznych źródeł. Jednak tak prestiżowy i rozbudowany program jest dość drogi i nie można go kupić jednorazowo, wymaga od comiesięcznej subskrypcji, więc jest ryzykownym wyborem jeżeli zaczynamy przygodę z grafiką komputerową

KRITA

Darmowy program do tworzenia cyfrowych ilustracji, jedną z jego opcji jest narzędzie stabilizacji pędzla co ułatwia rysowanie linii prostych oraz palety pop-up – w obszarze roboczym możemy “kolekcjonować” ulubione kolory i pędzle

PAINT TOOL SAI

Ten program jest popularny wśród ludzi rysujących w stylu anime, jest w niej możliwość zapisywania kolorów do kolejnych projektów oraz tworzenie swoich własnych pędzli. Oferuje miesięczny okres próbny, po którym dostęp może być kontynuowany jednorazową opłatą.

MEDIBANG PRO

Również stworzony z myślą o tworzeniu mangi i anime, ale oczywiście może być wykorzystywany do bardziej realistycznych grafik. Pomimo członka “pro” w nazwie program jest całkowicie darmowy i oferuje duża ilość funkcji.