fbpx

Top 5 książek, które inspirują.

W obecnych czasach jesteśmy otaczani książkami z każdej strony, zarówno w formie internetowej jak i papierowej. Nawet największy miłośnik lektur nie będzie w stanie przeczytać wszystkich w swoim życiu. Ilość jaka możemy przyswoić jest ograniczona, co gorsza coraz ciężej wybrać pożyteczną i interesującą książkę o sztuce która jednocześnie potrafi nas zainspirować. Na półkach z biegiem czasu pojawiają się coraz nowsze pozycje, wiec jak wybrać właśnie tą właściwą ? Poniżej kilka przykładów które przypadną do gustu osobie uczęszczającej na kurs rysunku architektonicznego jak i osobie , która wybrała kurs rysunku ASP.

1. "Krótka historia sztuki."- Susie Hodge.

Przydatna lektura dla każdej osoby interesującej się historią sztuki jak i dla tej która uczęszcza na lekcje rysunku architektonicznego. Książka ukazuje ponad 100 dzieł wykonanych na przestrzeni wieków począwszy od czasów starożytnych aż po współczesne. Ukazuje w sposób jasny i zrozumiały zaistniałe zmiany. Autorka ograniczyła do minimum profesjonalne określenia zastępując je bardziej przystępnymi dla osób rozpoczynających swoją przygodę z artystycznymi treściami. Książka przypadnie do gustu zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę ze sztuka jak i koneserom zgłębiającym wiedzę od lat w danej dziedzinie. Polecana dla każdej osoby uczęszczającej na kurs rysunku we Wrocławiu.

2. "Leonardo da Vinci"- Walter Isaacson.

Książka obowiązkowa dla miłośników przełomowych rozwiązań człowieka renesansu. Twórczość Leonarda da Vinci niejednokrotnie stała się powodem do kontrowersyjnych wymian myśli. Jego dzieła interpretują najznakomitsi koneserzy sztuki. Lektura ukazuje idealny obraz oddzielenia prawdy od wymyślnych spostrzeżeń niekoniecznie zgodnych z historią. 

3."Oczy skóry-Architektura i zmysły"- Juhani Pallasmaa.

Pozycja zaciekawi każdego kto choć trochę interesuje się architekturą. Niebanalny tytuł jest bezpośrednio związany ze zmysłami. Autor to emerytowany profesor, wciąż działający architekt. W książce porusza i łączy wątki filozoficzne, architektoniczne jak i kulturowe. Ukazuje ogólną refleksje nad człowiekiem i architekturą, a także opisuje wpływ środowiska na osoby. Porusza głównie aspekt wizualny, zadaje pytanie dlaczego z pięciu zmysłów, tylko jeden wzrok jest odpowiedzialny za poznanie architektury.

4."Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?"- Radosław Gajda, Natalia Szcześniak.

Kolejna obowiązkowa pozycja dla uczęszczających na kurs rysunku architektonicznego, bądź dla tych którzy zgłębiają wiedzę na dany temat. W książce autor porusza temat budynków. Jak już wiadomo niektóre budzą zainteresowanie i potrafią inspirować, natomiast inne stają się szare, nieprzychylne dla oka. W lekturze poruszony jest temat wieżowca Warszawskiego Cosmopolitan. Poruszany został temat przestrzeni oczywiście w jasny i przystępny sposób dla każdego.

5."Odkrycie kreatywności. O procesie społecznej estetyzacji."

Autor książki jest socjologiem i kulturoznawcą, który w sposób nieoczywisty porusza temat odkrycia kreatywności. Naświetla różne płaszczyzny, skłaniając do refleksji. Widać w owej lekturze przejawy psychologii społecznej. Twórca powieści skupia się na poszukiwaniu przedmiotu idealnie kreatywnego. Pozycja idealna na jesienno-zimowe wieczory, inspiruje i ukazuje określone aspekty w sposób jasny i przystępny nawet dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w sztukach kreatywnych.