Top 5 filmów związanych ze sztuką.
Kiedy nadchodzi okres jesienno-zimowy, dni stają się coraz krótsze, a wieczory potrafią trwać w nieskończoność, często stoimy przed ciężkim wyborem zadając sobie pytanie: Jak produktywnie zagospodarować czas? Oczywiście w krótkiej przerwie od rysunku. Może jakaś inspiracja za pomocą filmu ? Poza rysowaniem warto poświecić chwile na obejrzenie produkcji z poniższej listy . Filmy te potrafią zarówno natchnąć odbiorcę jak i pobudzić do pracy. Zmobilizują każdą osobę uczęszczającą na kurs rysunku rysowania do czynności artystycznych. Oto subiektywny przegląd filmów , które są zarówno przygotowawcze jak i zachęcające do tworzenia.
1."Twój Vincent" - Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Historia jednego z najbardziej popularnych artystów wszech czasów pokazana z innej perspektywy. Film został stworzony na bazie obrazów Van Gogha. Aby stworzyć 65 tyś. klatek nad produkcja pracowało 125 malarzy. Zapewne każdy z nas kojarzy tego mężczyznę ponieważ sam pozbawił się ucha. Natomiast czy jesteśmy w stanie wymienić choć 3 jego obrazy? Film prezentuje wartości dla każdego wielbiciela sztuki, zarówno uczęszczającego na kurs rysunku ASP jak i kurs rysunku architektonicznego. Pokazuje aspekty moralne, a przede wszystkim przedstawia życie Van Gogha jako normalnego człowieka ze swoją wizja rzeczywistości. Jedne z lepszych wyborów na niedzielny wieczór.
2. "Frida"- Julie Taymor
Jak sam tytuł wskazuje, film opowiada o historii życia Fridy Kahlo, która zasłynęła ze swoich obrazów. Malarka ulega wypadkowi i grozi jej utrata władzy w nogach. Tak rozpoczyna się jej proces twórczości. Kobieta nie chcąc być obciążeniem dla rodziny zaczyna malować. Barwny życiorys Meksykanki zainteresuje każdego odbiorcę, który uczęszcza na zajęcia z rysunku. Oprócz wątku związanego ze sztuka, produkcja ukazuje także malarkę jako prowokatorkę i niezależna osobę, dążąca do swoich wcześniej wyznaczonych celów. Podkreślony został wątek miłosny jak i środowisko bohemy lat trzydziestych.
3."Wielkie oczy"- Tim Burton.
Stosunkowo niedawno wydany film w porównaniu do swoich poprzedników(2014 rok), oparty na historii malarki Margaret Keane. Kobieta tworzy zdumiewające portrety dzieci z wielkimi oczami, których autorstwo przypisuje sobie jej mąż. Historia dzieje się w latach 60, niestety nie jest to czas dla wojujących kobiet jak i feministek. Niesamowita historia o próbie wyzwolenia spod władzy. Przewija się tu wątek walki o prawdę jednak żadne zachowania nie są ukazane w zbyt heroiczny sposób.
4."Pollock"- Ed Harris.
Historia jednego z najpopularniejszych artystów współczesnych. Jack Pollock zmienił kierunek rozwoju malarstwa w czasach współczesnych. Jego życie mimo sukcesów przepełnione było cierpieniem. Mężczyzna wątpi w swoje umiejętności, jednocześnie prezentując odrębny styl, drastycznie różniący się od pozostałych. Film przedstawia niezwykle zmagania twórzcie przeciętnego człowieka o nieprzeciętnym zaangażowaniu do swojej pasji.
5."Maudie"- Aisling Walsh
Historia kanadyjskiej artystki malującej niezwykle żywe obrazy, przepełnione radością. Brak w jej pracach smutku nostalgii czy tez deszczu. Niebo zawsze jest kolorowe niczym u małego dziecka. Niestety sama autorka nie ma łatwego życia, liczne problemy towarzyszą jej w dniach codziennych.