Tajniki efektywnego rysowania.

Zapewne każdy z nas zastanawiał się czy może rysować jeszcze lepiej? Często wydaje nam się ze robimy wszystko zgodnie z instrukcją, przestrzegamy „umownych zasad”, robimy tutoriale, a mimo wszystko zatrzymujemy się na jednym poziomie i nie możemy pójść dalej z naszym zakresem wiedzy.

Czym jest to spowodowane ? 

Czy może robimy coś źle ? 

Poniżej kilka przydatnych rad dotyczących rysunku.

Szkicuj.

Po pierwsze dużo szkicuj. Jeżeli codziennie wykonamy minimum jeden szkic, nasze umiejętności wzrosną. Ręka będzie w ciągłym ruchu a my „nie zapomnimy” jak trzymać ołówek. Nasze rysunki nie muszą być dziełami sztuki. Jeżeli za każdym razem będziemy chcieli stworzyć najlepszą pracę w naszym życiu, nigdy nie zaczniemy rysować sumiennie i regularnie. Musimy przestać analizować a zacząć działać!

Nie bój się porażek.

Niestety, nie osiągniemy wymarzonego poziomu rysunku po pierwszym kontakcie z ołówkiem, nie każda nasza praca sprawi ze będziemy zadowoleni. Czasami gorszy dzień powoduje spadek formy. Nie warto się zniechęcać, trzeba zaakceptować pewne nieudane szkice i dalej konsekwentnie pracować. Jeżeli mamy z czymś problem, należy się z nim zmierzyć. Nie możemy wiecznie rysować budynków bez okien, bądź postaci z odwrócona głowa. Wyzwań będzie dużo, nie możemy przed nimi uciekać. Każdy artysta na swojej drodze stworzy lepsze i gorsze prace. Nie pozwólmy by jedna drobna komplikacja przerodziła się w demotywacje.

Nie trzymaj prac tylko dla siebie.

Dziel się swoimi rysunkami, pokazuj je światu, a przynajmniej prowadzącym. Oni chętnie udziela Ci korekty i kilku rad. Nie bój się krytyki, bez tego nie wejdziesz na wyższy poziom. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę, każdy artysta stał w tym miejscu co ty. Uważasz ze praca jest dobra? Chwal się! Dawka pozytywnego odzewu na pewno będzie dobrym motywatorem. Załóż swoją stronę, stwórz własne portfolio i nie bój się wysłuchać tego co inni maja do powiedzenia.

Nie zrzucaj winy na brak talentu.

Jak już powszechnie wiadomo, mityczny gen talentu nie istnieje. Nikt z nas nie posiada tajnej super mocy ułatwiającej nabywanie umiejętności. Jedynie własną ciężką praca jesteśmy w stanie dojść na szczyt i osiągnąć upragniony cel. Za każdą zdolnością nazywaną talentem, kryją się miesiące a nawet lata sumiennej i wytrwałej pracy. Czasami wydaje nam się ze inni osiągają pewne umiejętności szybciej niż my, najgorsze co wtedy możemy zrobić to poddać się. Nieważne w jakim tempie potrafimy przyswoić wiedzę, ważne czy poddamy się po pierwszej porażce, czy będziemy dalej wytrwale dążyć do celu. Sukces osiągają Ci którzy konsekwentnie mimo porażek idą swoją drogą, pokonując wszelkie sprzeczności losu.

Inspiruj się, inaczej mówiąc zgapiaj !

Przeglądaj prace innych artystów, inspiruj się, zgapiaj! Jeżeli masz możliwość, zapytaj autora o udzielenie paru rad. Spróbuj osiągnąć podobny efekt, nie unikaj rysowania cięższych dla ciebie rzeczy. Na początku naszej drogi nie jesteśmy w stanie stworzyć pracy z głowy. Musimy szukać natchnienia wśród bardziej doświadczonych artystów.

Eksperymentuj.

Podejmuj się wyzwań Inaczej mówiąc, eksperymentuj. Zmieniaj techniki w zależności od wykonywanej pracy. Przede wszystkim próbuj. Nie przywiązuj się tylko i wyłącznie do ołówka. Sięgnij czasami po farby, tusz, bądź marker i zobacz co najbardziej Ci odpowiada. Każda z technik ma do zaoferowania inny efekt wykonywanego rysunku. Cienkopis pomaga nam wypracować kreskę, kredki pomagają budować plamę. Nie skupiaj się na jednym temacie pracy. Rysuj zarówno postacie jak i krajobrazy. Twórz własne fikcyjne postacie , samochody czy maszyny. Pamiętaj ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

Dobieraj zadania adekwatne do poziomu.

Na początku swojej drogi musimy dobierać zadania kształtujące naszą kreskę i wyobraźnie. Rzucanie się na głęboką wodę da efekt odwrotny do oczekiwanego. Może skończyć się niepowodzeniem, a co za tym idzie, zniechęceniem. Zacznijmy od prostszych zadań. Nauka to proces, w którym musimy wypracować podstawowe umiejętności na łatwiejszych zagadnieniach. Dopiero potem możemy zabierać się za trudniejsze pojęcia. Mimo wszystko pamiętajmy o podnoszeniu poziomu. Jeżeli jakaś praca wyjdzie nam dobrze , nie musimy rysować jej na nowo. Skupmy się na rzeczach które sprawiająca nam problem i przede wszystkim nie bójmy się podejmować wyzwań.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku: