fbpx

Rysunek jako terapia: jak kurs rysunku może pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem i emocjami

Sztuka jest pełna emocji i to nie jest żadna tajemnica. Zazwyczaj doświadczamy tego jako odbiorcy dzieł artystycznych. Filmy potrafią wzruszyć, muzyka nas rozweselić, a obrazy zainspirować. To wszystko wynika między innymi z zaangażowania artysty w tworzenie, które samo w sobie ma działanie terapeutyczne. Nie trzeba być wielkim malarzem, aby wyrazić nasze emocje na płótnie — każdy może to zrobić! Tworzenie może być relaksujące i pomagać nam spojrzeć na nasze uczucia z szerszej perspektywy. Przekonaj się, jak rysowanie może pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami.

Emocje podczas rysowania na kursie rysunku — jak dzieci je wyrażają

Kurs rysunku ma na celu naukę rysowania, a dlatego rodzice zapisują swoje dzieci na zajęcia. Czy w programie nauczania, którego celem jest przekazanie wiedzy i rozwijanie umiejętności rysunkowych, jest miejsce na wyrażanie emocji przez dzieci? Oczywiście, że tak! Lekcje rysunku we Wrocławiu zachęcają dzieci do częstego wyrażania swoich emocji! Nawet podczas zajęć, podczas których uczymy się krok po kroku jak rysować, dzieci mają dużo swobody do wyrażania swoich uczuć, chociaż może to nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Wyrażanie emocji często odbywa się poprzez eksperymentowanie z różnymi narzędziami malarskimi i rysunkowymi. Zmiana zwykłego ołówka na kolorową kredkę może całkowicie zmienić ostateczny efekt. Niektóre dzieci mogą wybrać długopis lub flamaster — medium, które nie da się wymazać, dzięki czemu oswoją się z popełnianiem błędów podczas rysowania. Inne dzieci rysują delikatne linie, starając się kontrolować estetykę swojej pracy i planować z góry, podczas gdy jeszcze inni wykonują ekspresyjne ruchy, które często muszą poprawiać. Każde przedstawienie tematu będzie różnić się w zależności od autora i emocji, które towarzyszyły mu podczas tworzenia.

Pomysły i koncepcje — co dzieci chcą rysować?

Prawdziwa ekspresja zaczyna się tam, gdzie dajemy dzieciom swobodę w rysowaniu, jednocześnie nakierowując je na temat. Powiedzenie “narysuj, co chcesz” może być przytłaczające dla wielu młodych artystów, którzy mają wiele pomysłów naraz. Dlatego lepiej zastosować inną taktykę. Na przykład, podczas rysowania postaci, możemy dać dodatkowe zadanie — narysuj zwierzęcego towarzysza dla tej postaci. Pomysłów jest wiele, a wraz z nimi pojawia się mnóstwo emocji i interpretacji tematu. Niektórzy dorysowują postaci smoków, tworząc nieustraszonych bohaterów. Inni rysują swojego domowego, szczęśliwego psa lub kota, nadając postaci ciepły charakter, a jeszcze inni wymyślają mistyczną kreaturę, dodając postaci tajemniczości i magii.

Odpoczynek od zwykłej szkoły — kurs rysunku Wrocław

Codzienna rutyna szkolna może przytłaczać dzieci, dlatego ważne jest, aby ją przełamywać. Nie wszystkie szkolne lekcje odpowiadają zainteresowaniom dzieci. Ponadto, koleżanki i koledzy z klasy często nie mają tych samych pasji co nasze dziecko. Na kursie rysunku Domin we Wrocławiu Twoje dziecko będzie uczyć się tego, co kocha — rysunku! Lekcje rysunku dla dzieci znajdziesz na stronie https://nauka-rysunku.eu/. Dodatkowo, dzieci poznają inne dzieci o tych samych zainteresowaniach w swojej grupie. Dzięki temu mają wiele możliwości dzielenia się swoją pasją, pomagania sobie nawzajem, dyskutowania i rozwijania umiejętności społecznych.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach