fbpx

Rysunek jako sposób na rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci

W rozwoju każdego młodego człowieka niezwykle istotną rolę odgrywa nauka rozumienia swoich i innych emocji oraz otwartego komunikowania się. Rozwój emocjonalny i społeczny dzieci należy wspierać jak najlepiej i na jak najbardziej różnorodne sposoby. Pomocnym narzędziem może okazać się sztuka, rysunek oraz kreatywne zajęcia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rysunek może pomóc Twojemu dziecku w rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych!

Rozwój kreatywności u dzieci — jak rozwijać wyobraźnię poprzez zajęcia plastyczne

Zajęcia rysunkowe, podczas których dzieci mają dostęp do wielu różnych materiałów i przyborów plastycznych, są dla nich niesamowitym doświadczeniem. Podczas takich zajęć mogą eksperymentować z dotąd nieznanymi fakturami, teksturami czy wykończeniami. Dodatkowym atutem jest obecność doświadczonego nauczyciela, który wytłumaczy dziecku, jak najefektywniej pracować z danym medium, naprowadzi je oraz rozwieje wątpliwości. Nauka rysunku w grupie rówieśników jest świetną okazją do zabawy i nauki w twórczej atmosferze. Każde dziecko inaczej postrzega świat wokół siebie i na swój unikalny sposób będzie go przedstawiać w swojej twórczości. To otwiera mnóstwo możliwości dyskusji z rówieśnikami, ale też może być świetnym sposobem na wyrażenie swoich emocji, nawet jeśli efekt końcowy jest pracą abstrakcyjną.

Nauka różnorodnego wykorzystania przyborów plastycznych oraz prezentacji zagadnień w wielu różnych sposobach rozwija twórcze myślenie dzieci oraz uczy krytycznego myślenia. Dzieci podczas pracy w grupie mają okazję rozmawiać o swoich procesach tworzenia oraz dzielić się doświadczeniami i inspiracjami, dzięki którym powstają ich dzieła.

Wyrażanie emocji poprzez sztukę — rozwój emocjonalny młodych artystów

Rysunek może okazać się skutecznym sposobem na uzyskanie wglądu w tę część wewnętrznego świata naszego dziecka, którą być może na co dzień nie dostrzegamy. Warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób młody artysta obrazuje różne tematy oraz jakie zagadnienia najchętniej porusza samodzielnie. Jaka paleta barw dominuje w jego pracach i jak wygląda jego kreska? Czy w pracy dziecka dominuje jeden odcień? Może uwielbia nietypowe połączenia kolorów, a może najlepiej czuje się w skali szarości? Czy młody artysta rysuje swoje kreski chaotycznie i nie przeszkadzają mu drobne niedociągnięcia, czy wręcz przeciwnie – wszystkie linie muszą być perfekcyjne? Rysowanie to również dobry test cierpliwości – warto zwrócić uwagę, czy dziecko kończy swoje prace i ile czasu potrafi poświęcić na ukończenie jednego rysunku.

Kreatywne zajęcia na kursie rysunku dla dzieci we Wrocławiu — jak rozwijamy wyobraźnię młodych artystów?

Odpowiednio dobrane do grupy wiekowej zajęcia rysunkowe powinny nie tylko uczyć, ale również inspirować do tworzenia, uwalniać wyobraźnię i wyrażać siebie. Na zajęciach dla dzieci w szkole rysunku i malarstwa we Wrocławiu najmłodsi uczestnicy kursu są zachęcani przez nauczycieli do eksperymentowania w rysunku. Bazę każdej lekcji stanowi starannie przygotowany materiał dydaktyczny, na podstawie którego dzieci mogą budować własne, szalone, twórcze prace. Jeśli szukasz miejsca, gdzie Twoje dziecko rozwinięcie swoje umiejętności społeczne oraz emocjonalne, a także swoją pasję, sprawdź szkołę rysunku Domin we Wrocławiu.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach