fbpx

Przegląd technik rysunkowych- spróbuj czegoś nowego.

Często tuż po wyborze tematu naszej pracy, powstaje nowe pytanie: co dalej ? Jaka technika będzie najbardziej odpowiednia do naszego rysunku. Czy wybrać najpopularniejszy ołówek, a może pokusić się o nowe rozwiązanie. Kolor czy czarno biały szkic ? Poniżej kilka przykładów najbardziej popularnych technik rysunkowych, z którymi zaznajomi nas dokładniej szkoła rysunku.

1.Ołówek

Najbardziej popularna, a także najbardziej wszechstronna technika rysunkowa, która pokazuje wachlarz naszych umiejętności. Na starcie warto rysować właśnie ołówkiem, to on daje podstawy do opanowania innych technik. Pozwala na szybki 15 minutowy szkic , a także dopracowane rysunki architektoniczne ,bądź portrety. Dzięki niemu potrafimy ukazać kontrast, a także uczymy się posługiwać gumką, przykładowo wprowadzając efekty świetlne. Na samym początku należy dopracować linearną stronę naszej pracy, dopiero potem warto zabierać się za nakładanie waloru. Kierujemy się zasadą, od ogółu do szczegółu, dlatego najpierw należy skupić się na zarysie samych brył i kształtów, następnie na dopracowaniu naszej koncepcji. Gdy wybierzemy kurs rysunku architektonicznego , to właśnie ołówek będzie naszym głównym narzędziem pracy.

2. Kredka

Tutaj mamy do czynienia z bardziej wymagającym narzędziem, aczkolwiek jeżeli opanujemy podstawową technikę, jaka jest ołówek, kredka nie powinna być dla nas wyzwaniem. Jedynym mankamentem może stać się ograniczenie używania gumki. Niestety tego narzędzia nie usuniemy z naszej pracy tak łatwo. Dzięki temu nauczymy się poprawiać nasze błędy i nie usuwać ich od razu. Na samym początku warto wybrać jeden kolor i tworzyć nasz rysunek tak jakbyśmy trzymali w ręku ołówek. Naukę tej techniki gwarantują nam lekcje rysunku architektonicznego.

3.Węgiel

Z tym narzędziem również pracujemy podobnie jak z ołówkiem. Ręką wykonujemy długie ruchy w celu nakreślenia kształtu, czy też formy naszej pracy. Następnie zajmujemy się walorem. Przy tej technice plama i cieniowanie będą miały większe znaczenie. Trudniej uzyskać wyżej podanym narzędziem detale, jednak nie jest to zadanie niemożliwe. Jeżeli chcemy nanieść poprawki na naszą pracę wystarczy użyć ręcznika papierowego bądź gumki chlebowej , a do rozcierania-wiszery.

4.Tusz

Technika bardziej wymagająca niż pozostałe, ponieważ jest trwała. Ołówek możemy wymazać, kredkę również da się usunąć w mniejszym lub większym stopniu, węgla pozbędziemy się za pomocą gumki chlebowej. Natomiast tusz zostaje na kartce. Jednak nie należy się go obawiać. Warto spróbować swoich sił i podejmować się wyzwań. Na starcie warto zainwestować w 3 grubości cienkopisów, przykładowo 0,2 mm , 05mm , 07mm . Szkic wykonujemy najcieńszą opcją jaką posiadamy, dzięki temu zawsze możemy poprawić nasz ewentualny błąd , grubsza wersja.

5.Marker

Podobnie jak tusz, nie wybacza błędów, jednak tym razem mamy do czynienia z różnorakimi kolorami. Rozpoczynając swoją przygodę z wyżej podanym narzędziem należy kierować się zasadą: im łagodniejsze przejścia tym lepiej. Próbując uzyskać ciemniejszy efekt dokładamy kolejną warstwę tego samego markera. Ułatwieniem będzie także posiadanie brushmarkera, który pomaga nam między innymi w blendowaniu kolorów.