fbpx

Zbliżają się święta, a Ty nie masz żadnego pomysłu na prezent? Niby wiesz, że ta osoba rysuje, ale Ty nie znasz się na procesie, a raczej podziwiasz same efekty? Ten poradnik jest dla Ciebie! Z tego tekstu dowiesz się najważniejszej rzeczy, czyli czego nie kupować, a także drugiej najważniejszej rzeczy – czyli co kupić.

Najważniejsze - czego nie kupować?

Jeśli chodzi o media rysunkowe, w większości przypadków bardziej liczy się jakość niż ilość. Niekoniecznie oznacza to konieczność wydania większej sumy – mamy bardzo dużo dobrych, tanich mediów. Ważną kwestią jest zrobienie researchu (na szczęście Ty nie musisz, bo my już go zrobiliśmy 😉 ) 

Czego więc nie kupujemy?

 – Przede wszystkim gotowych zestawów, które wyglądają zbyt pięknie, żeby były prawdziwe. Wielkie walizki i pudła z różnymi przyborami rysunkowymi wyglądają przepięknie, jednak niestety często mają słabą jakość i są wypełnione niepotrzebnymi rzeczami, których chcąc nie chcąc – nie wykorzystamy. Najczęstszym takim przypadkiem są zestawy z ołówkami. Kiedy widzisz pięknie zapakowany zestaw ołówków o gradacji 6B-6H – uciekaj! Prawda jest taka, że większość z nas używa ołówków B2 – B6, B też użyjemy jak bardzo trzeba, jednak ołówków o gradacji H nigdy nie wykorzystujemy do rysowania. Dużo lepiej jest kupić dobrej jakości ołówki B2, B4, B6 i ładnie je spakować. 

– Drewnianych modeli, szczególnie tych tanich. Takie pojawiają się np w Tigerze. Chodzi o te drewniane ludziki i dłonie, którymi można dowolnie manipulować. Wyglądają też dość pro i będą wyglądały fajnie na szafce obdarowanego lub obdarowanej, jednak te też mają swoje słabości. Mianowicie trudno z nich korzystać i nie są dobrymi referencjami do rysunku ani dobrym narzędziem do nauki. Przede wszystkim dlatego, że są niepoprawne anatomicznie – ich proporcje nie zgadzają się często z ludzkimi, a ruchy stawów są nienaturalne. Dużo lepszym rozwiązaniem są mobilne aplikacje z modelami 3D (takie jak apka Skelly, w której mamy model szkieletu i model człowieka, którym możemy dowolnie manipulować, a także różne pozy do wyboru).

W takim razie - co kupić?

1. kiedy kompletnie nie wiesz, co ta osoba robi, jakim medium tworzy i czego chciałaby spróbować

Wbrew pozorom – najłatwiejsza sytuacja. Tutaj sprawdzi się roboczo nazwany przez nas kosz różności Kosz różności to zestaw skomponowany z różnych narzędzi rysowniczych, raczej uniwersalnych. Mega wielką zaletą kosza różności jest to, że możesz go samodzielnie komponować, w zależności od tego, jaki masz budżet – wybierz dowolne przedmioty z listy, spakuj w ładne opakowanie i bądź pewien, że obdarowany rysownik na pewno ich użyje 🙂

 1. gumka Chlebowa Faber castell (ok. 4 zł)
 2. ołówki Faber Castell 9000 (ok 4 zł za sztukę) – wybierz B2, B4 i B6
 3. przedłużki Derwent (ok. 30 zł)
 4. gumka w ołówku Faber Castell (ok 6 zł)
 5. biały żelopis Gelly Roll Sakura (ok 8zł)
 6. gumka elektryczna Derwent (ok 30 zł)
 7. cienkopisy Faber Castell (ok 8zł za sztukę) (wybierz 0.4, 0.8, 1.0)
 8. mały zestaw kredek Winsor and Newton 12 szt. (ok. 30 zł)
 9. mały zestaw markerów Promarker (ok 70 zł)
 10. piórnik Roll-Up CretaColor (ok.40zł)
 11. zestaw akwareli Pocket box od winsor and newton (ok. 60 zł)
 12. temperówka na korbkę Derwent (ok. 70 zł)
 13. szkicownik art creation Talens (w zależności od formatu od 11 do 40 zł)
 14. papier ścierny do kredek (ok. 7 zł)
 15. Fiksatywa renesans (ok 30 zł)

Skomponuj z tych przedmiotów coś, co czujesz ze będzie odpowiednie, a na pewno nie spotkasz się z zawodem 🙂

 

 

2. prezenty droższe, bardziej specyficzne, ale tego warte

Kosz różności jest dla Ciebie zbyt mało oficjalny, a dodatkowo nie chce Ci się latać po różnych sklepach/stronach internetowych żeby upolować te rzeczy? Tu masz zestawy mediów i pojedyncze przedmioty, które są super, jednak będą odpowiadać osobom z konkretnymi wymaganiami (są też spoko do dorzucenia do kosza różności):  
 • Duży zestaw markerów + papier pod markery Wybieraj zestawy Promarker albo Copic. Dostępne są zestawy promarkerów po 24 sztuki w cenie 300 zł.
 • Duży zestaw kredek Polychromos/Prisma color. W zależności od ilości kredek w zestawie ceny są różne. zestaw 40 – 60 kredek jest w pełni wystarczający do robienia świetnych prac i jego koszt będzie wahał się od 300 do 500 zł
 • Akwarele Białe noce. Im więcej kolorów tym lepiej. Najlepiej kupować zestawy tubek lub kostek – im więcej kolorów, tym lepiej. 25 tubki można dostać za niecałe 200 zł a zestaw 35 kostek – za 300
 • Sztaluga. Jeśli wiesz, że będzie stała w jednym miejscu i osoba rysująca nie zamierza zabierać jej ze sobą w plenery, super będzie Sztaluga Ibiza od Talens (ok 175 zł). Jeśli zależy nam na mobilności, lepiej wybrać sztalugę trójnożną (60 – 150 zł)
 • Tablet graficzny.
  Upewnij się, że obdarowywana osoba ma dostęp do komputera/laptopa, na którym będzie mogła rysować. Najtańszą i wciąż mega jakościową opcją jest Wacom Intuos S (ok. 330 zł) – idealny na start! Jeśli mamy większy budżet i chcemy coś bardziej fancy – XP-Pen Artist Pro Display w dowolnym rozmiarze (najtańszy ma 12 cali i kosztuje ok 1100 zł)
 

3. fajne bajery, czyli "sam sobie tego nie kupię, ale fajnie spróbować"

Prezenty dla osób, które lubią eksperymentować i lubią nowe rzeczy, ale praktycznie wszystko już mają (tych rzeczy prawdopodobnie nie mają):

 • PanPastele – najciekawsze pastele na rynku – wyglądają jak cień do powiek. Mają mega specyficzne właściwości i współpracują z każdym innym medium. Zestaw 10 sztuk ze szpachelkami to koszt ok 250 zł.
 • Fluorescencyjne farby akrylowe od Maimieri (18 zł za sztukę) – dla osób, które już malują akrylem i chcą eksperymentować
 • Glina do modelowania + zestaw narzędzi do modelowania (do 100 zł) – dla osób, które rysowały już wszystkim, czym się da i dalej szukają nowych rzeczy – czas spróbować modelowania! Jedynym problemem będzie wniesienie paczki gliny pod choinkę 😉
 • Metalowe malarskie szpachelki – po raz kolejny dla osób, które już malują olejem/akrylem. Zazwyczaj używamy pędzli lub plastikowych szpachelek. Metalowe są dużo lepszej jakości. Zestaw metalowych malarskich szpachelek do 100 zł na pewno ucieszy obdarowanego i wydłuży życie jego pędzli 🙂

4. Voucher prezentowy na kurs - dla tych, którzy chcą się rozwijać!

Dla tych, którym mediów nie brak, za to bardzo chcieliby poprawić swój warsztat rysunkowy możemy zaproponować Voucher prezentowy, który wykorzysta na kurs w naszej pracowni! Obdarowana osoba sama może wybrać kurs i zdecydować, jaka ścieżka rozwoju będzie dla niej najlepsza. Ponadto, voucher wystawiamy na dowolną kwotę, więc prezent zmieści się w każdym budżecie 😉

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co kupić bliskiej osobie. Jeśli dotrwałeś aż tutaj – dziękujemy za przeczytanie tekstu. Życzymy Wesołych Świąt i trafionych prezentów!