fbpx

Papier, farby, pędzle — jakie narzędzia potrzebujesz, by rozpocząć przygodę z akwarelą?

Eksperymentowanie to nieodłączna część procesu tworzenia oraz nauki rysunku i malarstwa. W świecie artystycznym istnieje szerokie pole do próbowania nowych technik rysunku. Często zdarza się, że trafiamy na piękne prace, które popychają nas do próbowania nowych technik rysunkowych i malarskich, takich jak akwarela. Akwarela to medium, które wybiera wielu początkujących rysowników. Malarstwo akwarelowe jest bardzo przyjemne i daje świetne efekty końcowe. Jeśli jesteś jedną z osób, które chcą zacząć swoją przygodę z akwarelą, przeczytaj tekst i dowiedz się, co jest najważniejsze na początku i jak się przygotować do stworzenia swojej pierwszej akwareli.

Co to jest akwarela? Wszystko o malarstwie akwarelowym​

Akwarela to farba wodna, spotykana najczęściej w formie kostek lub tubek. Na pewno widziałeś wiele filmów, na których farba “rozpływa się” po kartce papieru — to jest właśnie akwarela. Akwarelą uzyskujemy charakterystyczny klimat na pracy, pracując w większości na warstwach koloru o małej przezroczystości. Akwarela pozostawia też specyficzną fakturę, której nie sposób pomylić z żadną inną. Takie prace często są bardzo delikatne, jednak nie tylko taki efekt da się nią osiągnąć. Praca akwarelą to bardzo ciekawe doświadczenie i polecamy je każdemu, kto chce spróbować czegoś nowego!

Akwarele dla początkujących — potrzebne przybory​

Czego potrzebujesz, żeby zacząć z akwarelą? Oto nasza lista potrzebnych przyborów, które przydadzą Ci się na początku nauki malowania:

 • Papier do akwareli. Możesz go kupić w blokach lub jako pojedyncze kartki — ważne jest, aby miał dużą gramaturę (co najmniej 250 g)

   

 • Farby. Możesz kupić farby w kostkach lub w tubkach. Na sam początek wystarczy Ci paleta z 12 kolorów — polecamy te z firmy Białe Noce lub Winsor&Newton

   

 • Pędzle. Syntetyczne, okrągłe pędzle. Na sam początek wystarczą ci 2 różne rozmiary, np. 12 i 22 z firmy Renesans (ale podobne rozmiary też będą w porządku)

   

 • Plastikowa paletka do mieszania kolorów

   

Taśma malarska, spryskiwacz do kwiatków, ołówek i gumka chlebowa

Jak malować akwarelą? Akwarela dla amatorów​

Jak zacząć malować akwarelą? Oto kilka porad, które ułatwią Ci malowanie akwarelą: 

 • Niech Twój szkic będzie bardzo delikatny. Farba akwarelowa nie ma pełnego krycia, dlatego ołówek będzie przebijał przez warstwę farby. Postaraj się, żeby już na etapie szkicu był jak najmniej widoczny;

 • Przyklej kartkę taśmą malarską do jakiejś powierzchni, np deski. Papier pod wpływem wody i farby będzie się marszczył. Przyklejenie go od deski zniweluje ten problem;

 • Przygotuj dwa kubeczki na wodę — jeden z wodą czystą, drugi z wodą brudną. Z pierwszego pobieramy czystą wodę, którą nakładamy na kartkę, w drugim płuczemy użyte pędzle;

 • Bądź cierpliwy. Daj każdej warstwie farby dobrze wyschnąć.

Wiedza na ten temat jest bardzo szeroka i nie sposób nauczyć się od razu wszystkich zasad i tipów. Jeśli chcesz przyśpieszyć swój rozwój i nauczyć się malować akwarelą od profesjonalnego nauczyciela, sprawdź, czy w okolicy nie znajduje się szkoła lub kurs rysunku posiadający w ofercie zajęcia z malarstwa akwarelowego. Nauka rysunku dla dzieci Wrocław Domin Wrocław oferuje bezpłatne zajęcia z akwareli dla kursantów pracowni. Na tych zajęciach zdobędziesz dużą dawkę wiedzy i wykorzystasz swój artystyczny potencjał.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach