fbpx

Nauka rysunku – w grupie czy indywidualnie?

Nauka rysunku to cel wielu osób, które chcą rozwijać swoje artystycznie zainteresowania. Podczas poszukiwania sposobów na naukę rysunku można natknąć się na różnorodne rozwiązania — prywatne lekcje rysunku, nauka rysunku w grupie lub samodzielna nauka rysunku. Która metoda jest najbardziej efektywna? Jakie rozwiązanie wybrać, aby nauka rysunku była jednocześnie skuteczna i pożyteczna? Przeczytaj artykuł i sprawdź kilka najważniejszych wskazówek.

Samodzielna nauka rysunku - czy jest skuteczna?​

Samodzielna nauka rysunku to niełatwe zadanie, choć wcale nie jest ono niewykonalne. Na rynku istnieje wiele książek o nauce rysowania oraz kursów rysunku w formie wideo do samodzielnego opracowania. Te rozwiązania wymagają od ucznia mniejszego nakładu pieniężnego niż lekcje rysunku, nie są jednak pozbawione wad. Kiedy nie mamy nauczyciela rysunku, którego możemy zapytać o wszystko, co nie jest dla nas zrozumiałe, istnieje ryzyko, że nie w pełni zrozumiemy wszystkie ważne zagadnienia. Na samym początku przygody z rysunkiem należy poznać tematy takie jak podstawy perspektywy czy anatomii. Są to zagadnienia bardzo techniczne, które w głowie ucznia rodzą wiele pytań. Nauczyciel rysunku może nasze wątpliwości bardzo szybko rozwiać, jednak nauka podstaw rysunku nie jest łatwa samodzielnego przyswajania. Nie zrozumienie najważniejszych zagadnień z podstaw rysunku może prowadzić do frustracji i utraty motywacji, a pomijanie tych tematów spowoduje trudności na naszej dalszej drodze nauki rysunku.

Dlaczego warto mieć nauczyciela rysunku?

Nauczyciel rysunku poza udzielaniem odpowiedzi na Twoje pytania i rozwiewaniu Twoich wątpliwości pełni wiele ważnych funkcji w twoim rysunkowym rozwoju.
Nauczyciel powinien być dla ucznia inspiracją. Osoba, która Cię uczy przeszła kiedyś tę samą drogę co Ty — również uczyła się podstaw rysunku, uczyła się stawiać proste linie i stosować zasady perspektywy. Wielką wartością jest, kiedy taka osoba może opowiedzieć Ci o swoim procesie nauki rysunku, pokazać rysunki obecne i stare, a także pomóc uniknąć błędów, które popełniła ona sama albo jej uczniowie. Dobry nauczyciel pomoże Ci zachować motywację i rysować regularnie, co przełoży się na jeszcze lepsze efekty.
Kolejną zaletą jest to, że Twój prowadzący szybko zauważy Twoje błędy i pomoże Ci je naprawić. Błędy podczas rysowania zdarzają się bardzo często, szczególnie na początku nauki podstaw rysunku. Ucząc się rysunku samodzielnie, nie zawsze wyłapujemy te błędy od razu, a czasem nigdy. Twój nauczyciel wyłapie je natychmiast i przy okazji podpowie, jak je naprawić. To znacznie przyśpieszy Twój rozwój

Korzyści płynące z nauki rysunku w grupie​

Kiedy zdecydujemy się na naukę rysunku pod okiem nauczyciela, stajemy przed kolejnym dylematem. Jakie lekcje rysunku wybrać — czy zapisać się na zajęcia indywidualne czy grupowe? Jakie korzyści płyną z nauki rysunku w grupie?
Zajęcia w grupie pozwalają Ci poznać osoby o tych samych zainteresowaniach i rozwijać się razem z nimi. W pracowni rysunku i malarstwa Domin Wrocław tworzymy grupy na podstawie kategorii wiekowych oraz poziomu zaawansowania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że będziesz w grupie razem ze swoimi rówieśnikami, którzy kochają rysować. Dobrze dobrana grupa daje nam jeszcze więcej motywacji do nauki rysowania, a same lekcje rysunku są dużo przyjemniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które zdecydowanie bardziej swobodnie czują się wśród swoich rówieśników.
Nauka w grupie daje możliwości dyskusji i poszerzania swoich horyzontów rysunkowych oraz stwarza okazję do zobaczenia, jak pracują inne osoby. Każdy z uczestników kursu popełnia inne błędy, przez co dostaje od nauczyciela inne wskazówki. To okazja, żeby z zajęć rysunku wyciągnąć jeszcze więcej wiedzy.

Zajęcia w grupie i prywatne lekcje rysunku Wrocław​

Znając różnicę między prywatnymi lekcjami rysunku a nauką rysunku w grupie, możesz samodzielnie zdecydować, które rozwiązanie jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjne. We Wrocławiu istnieje wiele szkół rysunku, w których możesz znaleźć idealną dla siebie grupę i nauczyciela. Jeśli szukasz małych, kameralnych grup i świetnej atmosfery na zajęciach, podczas których będzie Ci towarzyszył profesjonalny nauczyciel rysunku, wejdź na stronę Wrocławskiej Szkoły Rysunku Domin Wrocław i sprawdź ofertę kursów.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach