fbpx

Malarstwo a rysunek

Malarstwo od rysunku różni się nie narzędziem, ale sposobem budowania przestrzeni – robi się to kolorem. W rysunku jesteśmy w stanie używać tylko skali jasne-ciemne (kontrast). W malarstwie dochodzi nam do tego wyboru koloru, jego temperatura (czy bliżej mu do ciemnych czy zimnych tonów) i nasycenie (intensywność).

Kolory podstawowe

Na początku, żeby zrozumieć kolor, najłatwiej zacząć od pracy tylko z trzema kolorami podstawowymi – czerwonym, niebieskim i żółtym. To pozwala nam na kontrolę nad kolorem i kontrastem.. Nasycenie regulujemy “brudząc kolor”, czyli dodając malutką ilość koloru, który jest w mniejszości lub dodając białego. Na przykład, gdy mamy kolor pomarańczowy (najwięcej czerwonego i żółtego), żeby go przygasić dodaję odrobinę niebieskiego (kolor wchodzi w brąz) lub bieli (wchodzi w brzoskwiniowy) Oba te sposoby sprawiają, że kolor mniej rzuca się w oczy. Każdy kolor ma swoje ciepłe i zimne odcienie. Gdy już opanujecie pracę z 3 podstawowymi kolorami, warto uzbroić się w jeden ciepły i jeden zimny odcień każdego z nich. Wtedy jesteście w stanie uzyskać większość barw. W ten sposób panujecie nad temperaturą koloru. Komplet!

Po co mi teoria?

Zrozumienie tego, jaki efekt uzyskamy z tych trzech podstawowych kolorów jest kluczowy dla umiejętnego operowaniem kolorem. Gdy już jesteś w stanie zauważyć, których odcieni kolor ma więcej, nauczysz się nim świadomie kierować. Wtedy do zbioru swoich farb można zaprosić kolory mniej klasyczne: zielenie, pomarańcze, róże, fiolety, zupełnie szalone odcienie błękitów i co wam się zamarzy. Polecam sprawić sobie przynajmniej jeden kolor wyjątkowo jaskrawy, nawet w małych ilościach potrafi niesamowicie ożywić kolor (osobiście polecam cyjan).

Maluje obraz

Gdy już weźmiesz pędzel do ręki warto pamiętać o kilku wskazówkach. Gdy przygotowujesz się do egzaminu, warto najpierw zająć się podobraziem jako całością. Tuż po zrobieniu szkicu, postaraj się zamalować całe podobrazie, tak by nie było widać tektury. Możesz po prostu wypełnić kształty kolorem lub zastosować laserunek. Zastanów się też na co chciałabyś najbardziej zwrócić uwagę. Nie wszystkie elementy muszą być tak samo wyraźne, niektóre, mniej istotne można potraktować wrażeniowo.

Gdy już umiem

Gdy już czujesz, że znasz akryl, a akryl ciebie, możesz sobie pozwolić na małe eksperymenty. Zamiast nakładania koloru blado-żółtego możesz spróbować użyć taśmy malarskiej, pobaw się z pastelem olejnym. Szukaj dodatkowych efektów, które podbijają kolor. Nie chodzi o to żeby było widać że to taśma, ale korzystaj z tego jak z płaszczyzny koloru.