fbpx

Po co korzysta się z konstrukcji?

Wyzwaniem dla każdego rysownika jest odpowiednie oszukanie ludzkiego oka tak, by mózg odbierał obraz jako trójwymiarowy. Jednym z takich sposobów jest perspektywa. I to właśnie wykorzystując zasady perspektywy tworzy się konstrukcje. Są one prostym przepisem na uprzestrzennienie formy. Najczęściej używa się jej, rysując organiczne kształty, upraszcza się poszczególne elementy do brył prostych umieszczonych w przestrzeni (linie idą do punktów zbiegu). Przez to, że fazę linearną i detal rysujecie już na czymś, co nasz mózg odbiera jako trójwymiarowe, nie musicie już o to walczyć przy cieniowaniu. Bardzo łatwo na bryłę nałożyć płaskie efekty, niestety nie jest to takie proste w odwrotnej kolejności. Może okazać się że nie da się w coś wpisać bryły. Na przykład nos, pomimo że wygląda ładnie na płasko, okazuje nie być symetrycznym w perspektywie.

Linie pomocnicze

Linie pomocnicze to linie, których w rzeczywistości nie ma, ale rysujemy je, by ułatwić sobie wykonstruowanie niektórych elementów. Dla niektórych logicznym może być wymazanie ich, gdy już ich nie potrzebujemy. Nic bardziej mylnego! Nie należy ich wymazywać. Gdy rysunek już pocieniujemy, linie te schowają się pod szrafem i nie będą widoczne. Nasz mózg jest jednak mistrzem w dopowiadaniu sobie kształtów i to, że linii nie widzi, nie znaczy że są one nieznaczące! Z pozoru niewidoczna kreska gubi się w całej masie innych (a jest ich sporo) na rysunku, ale wciąż daje nam złudzenie przestrzeni. A o to właśnie chodzi! Niestety bez konstrukcji, przedmioty lubią wyglądać na bezkształtne i płaskie, nawet jeśli mają odpowiedni kształt.

Kto wymyśla konstrukcję?

Bo skądś się one biorą, prawda? Owszem! Z czasem, gdy nabiera się więcej wprawy, niektóre sposoby wpisywania bryły w obiekty wydają się być bardziej naturalne niż inne. W ten sposób, każdy znajduje swoją, trochę inną metodę. Nawet na tutorialach szkoły rysunku Domin, znajdziecie różnego rodzaju konstrukcje do ciała człowieka. Dlaczego? Bo robią je ludzie, a nie każdemu odpowiada jedna i ta sama rzecz. Na początku, gdy nie masz jeszcze własnych preferencji, najlepiej zaufać asystentom kursu rysunku Domin. Obserwuj uważnie tutoriale i stosuj ten sposób, który jest przedstawiany na zajęciach. Nauka rysunku początkowo polega na kopiowaniu innych, by móc potem tworzyć własne prace. Potraktuj to podobnie! Sprawdź, który sposób odpowiada ci najbardziej, z czasem będzie to dla ciebie naturalne!