fbpx

Jakie techniki rysowania warto poznać na początku przygody z rysunkiem? Poradnik dla początkujących.

Uwielbiasz sztukę rysowania? Chcesz poznać popularne techniki rysunkowe, dzięki którym Twoje rysunki będą wyglądały jeszcze lepiej? Zobacz, jakie techniki możesz wykorzystać, aby nadać swoim rysunkom jeszcze więcej charakteru. Sprawdź 10 najpopularniejszych technik rysunkowych dla dzieci: od podstaw do zaawansowanych!

Początek przygody z rysunkiem - wiedza, czy praktyka

Wiedza teoretyczna jest bardzo ważna dla każdego rysownika. Na samym początku nauki rysowania warto zapoznać się z zagadnieniami związanymi z rysowaniem przestrzennym: Co to jest horyzont? Jak działa perspektywa? Czym są punkty zbiegu? Jak rysować w perspektywie jedno- i dwuzbiegowej? Jak komponować prace? Warto również poznać podstawy anatomii człowieka, ponieważ rysowanie postaci do cel wielu początkujących rysowników. Zapoznaj się z konstrukcją głowy i sposobami na uproszczenie sylwetki ludzkiej do brył geometrycznych. Pamiętaj — największą wartość ma wiedza poparta praktyką, dlatego warto jest zawsze rysować wszystko, czego się uczysz. Przykładem może być rysowanie tematycznych plansz i szkiców związanych z zainteresowaniami – architektura, krajobrazy czy zwierzęta. Dzięki temu lepiej przyswoisz wiedzę teoretyczną, przy okazji ćwicząc rękę i poprawiając swój warsztat.

Rysowanie to sztuka, która może być wykonywana przy użyciu różnych narzędzi i metod. Kredka, węgiel, tusz, cienkopis, farby, pastele — to tylko niektóre z narzędzi, które można wykorzystać do rysowania. Każde narzędzie oferuje swoje unikalne cechy, które pozwalają na tworzenie różnorodnych efektów i stylów. Na początku nauki rysowania warto zaznajomić się z podstawowymi technikami i narzędziami, takimi jak szkic, linia, cień, tonacja, perspektywa i proporcje.

Techniki rysunkowe, które pozwolą Ci się rozwijać​

Prowadzenie ołówka po kartce to umiejętność bardzo techniczna — uczymy się kontrolować rękę tak, aby wykonywać precyzyjne ruchy, np. narysować prostą, poziomą linię. Regularne ćwiczenie rozwija nasze możliwości kontrolowania ręki.

Jakie są najważniejsze techniki i ćwiczenia rysunkowe, które możesz wykorzystać na samym początku nauki rysunku? Oto kilka z nich, które warto znać:

  • Technika trzymania ołówka. Początkujący rysownicy mają tendencję do trzymania ołówka bardzo blisko rysika, przez co uzyskują bardzo duży nacisk. Rysuj, trzymając ołówek dalej od rysika, spróbuj też trzymać go na samym końcu. Na początku jest to trudne, jednak po wyrobieniu u siebie tego nawyku zyskujemy dużo bardziej estetyczne linie i ograniczamy niepotrzebny nacisk na papier. Pilnuj również, aby Twój ołówek zawsze był naostrzony.

     

  • Usztywnij nadgarstek i rysuj całym ramieniem. W ten sposób możemy rysować proste i dłuższe linie.

     

  • Wykonuj proste ćwiczenia rysunkowe — takie jak rysowanie prostych prostopadłych linii, linii przecinających się w jednym punkcie, elips i okręgów. Testuj różne chwyty ołówka i rysuj linie w różne strony.

Połącz teorię rysunku od podstaw z praktyką!​

Niech wiedza, którą zdobywać będzie dla Ciebie inspiracją do rysowania. Już wiesz, jak działa perspektywa jedno i dwuzbiegowa? Narysuj stos pudełek. Już znasz ustawienia głowy? Narysuj planszę skonstruowaną z głów pod różnymi kątami. Ćwicz jak najwięcej — dzięki temu Twoje umiejętności będą rozwijać się w zawrotnym tempie. Warto rysować tematyczne plansze, na których przećwiczysz dane zagadnienie, np. planszę dłoni.

Kiedy wiesz już, co jest najważniejsze na samym początku Twojej przygody z rysowaniem, Twoja droga będzie o wiele bardziej przyjemna, a efekty osiągniesz dużo szybciej. Jeśli jednak chcesz osiągać jeszcze więcej, rozwijając swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, sprawdź kurs malarstwa dla dorosłych Wrocław w pracowni rysunku Domin, gdzie zdobędziesz wiedzę na temat innych technik przydatnych na początku Twojej nauki z rysunkiem.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach