fbpx

Twoje dziecko chętnie sięga po kredki, farby, kredę i dokonuje malunków, rysunków lub innych unikatowych prac plastycznych? To znakomicie! Tego typu działania rewelacyjnie stymulują rozwój oraz pobudzają kreatywne myślenie. Jak zachęcić ucznia do rysowania? Na co zwrócić uwagę, by malowanie nie wydawało się nudne, a było okazją to zanurzenia się w bajkowej, radosnej krainie? Zapraszamy do lektury praktycznych wskazówek!

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z NAUKI RYSUNKU

Na początku warto dowiedzieć się, dlaczego warto rysować i jakie korzyści płyną z nauki rysunku. Przede wszystkim jest to jedna z najprostszych i niemal najtańszych aktywności pobudzających kreatywność — wystarczy wyobraźnia, kawałek papieru i kredki. Jest to też bardzo ważna dla rozwoju każdego dziecka czynność. Rysowanie m.in. rozwija wyobraźnię, wzmacnia wiarę w siebie i własne możliwości oraz uczy skupienia. Dodatkowo podczas malowania można rozwinąć planowanie przestrzenne, rozładować emocje, czy trenować pamięć i spostrzegawczość. Co więcej, wśród korzyści warto wymienić również naukę obserwacji otaczającego świata oraz precyzji. Pedagodzy podkreślają także pozytywny wpływ rysowania na prawidłowy uchwyt oraz właściwą koordynację oko-ręka. Oczywiście, jak już zostało wspomniane we wstępie, wiele dzieci chętnie samo sięgnie po przybory i kredki, jednak nie zawsze wiadomo, od czego zacząć.

RYSUJ WSPÓLNIE

Jeżeli dziecko w wieku szkolnym nie chce samo z siebie zacząć tworzyć unikatowe prace artystyczne, to warto pokazać mu, jak ciekawe może to być zajęcie! Nie powinno nikogo dziwić, że jeżeli rodzic sadza dziecko przy stoliku, daje mu kredki i kartkę papieru, a sam odchodzi do własnych czynności to dziecko woli towarzyszyć dorosłemu niż robić coś, co rodzic uważa za mało interesującą zabawę. Nie można też pod żadnym pozorem zmuszać dziecka do rysowania. W ten sposób może się ono jedynie zniechęcić i to na bardzo długie lata. Najlepiej pokazać dziecku, że rysowanie może być sposobem na odprężenie, czy po prostu sprawienie sobie przyjemności. Nie od dziś wiadomo, że dzieci chętnie naśladują dorosłych, więc jeżeli będą widzieć rodzica rysującego, to w końcu sami uznają to za coś ekscytującego.

ZADBAJ O ATRAKCYJNE PRZYBORY

odpowiednimi nauczycielami może zgłębić tajniki rysowania. Jest to też dobry pomysł na zachęcenie dziecka do rysowania np. poprzez zabawę z innymi uczniami. W szkole rysunku we Wrocławiu, czy innym mieście zawsze będzie ono mogło także liczyć na fachowe wsparcie. W poszukiwaniu miejsca na szlifowanie umiejętności pociechy warto się rozejrzeć czy znajdzie się w okolicy Wrocławska Szkoła Rysunku, na przykład “Domin Wrocław”, którą polecają inni rodzice. W ten sposób już niedługo może w Twoim domu wyrośnie mały artysta, a sztuka stanie się jego największą pasją. Wsparcie rodziców w znalezieniu, a następnie czynnym rozwijaniu pasji dziecka jest nieocenione. Warto nie poddawać się po pierwszej porażce i zachęcać swoje dziecko do rysowania — na pewno żaden rodzic tego nie pożałuje. Powodzenia.

ZAPISZ DZIECKO DO SZKOŁY RYSUNKU

Kolejnym pomysłem jest także wybór najatrakcyjniejszych przyborów plastycznych. Dziecko nie chce używać ołówka? Warto pokazać mu, że ołówek HB, który jest używany w szkole, nie jest jedynym, słusznym rozwiązaniem. Dobrze jest sięgnąć po kontrastowe typy jak 2B i 8B i zademonstrować, jak zupełnie inne linie powstają. Ołówek to za mało? Wybierz kredki! I to nie tylko ołówkowe, ale także pastelowe, czy świecowe. Użyj też farb! Oczywiście ze szkoły uczeń zna farby plakatowe i akwarele, ale może trzeba mu wskazać np. farby akrylowe? Będzie to znakomita odmiana. Warto też zadbać o jakość kupowanych przyborów — najtańsze przybory o niskiej jakości często są trudne w użyciu, przez co dziecko może się szybko zniechęcić. Ponadto sama wizyta w sklepie plastycznym może być dla ucznia doskonałą inspiracją do rozpoczęcia przygody z rysowaniem, czy malowaniem. Dobrze jest też stopniować dziecku emocje i nie od razu pokazywać nowe kolory, faktury, czy techniki — warto by był to proces, który stale będzie je motywował do działania. W ten sposób każdy kolejny rysunek będzie też inny od poprzedniego.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku: