fbpx

Inspirujące ćwiczenia rysunkowe dla dzieci: kreatywność i wyobraźnia w praktyce

Rysowanie to czynność, której prędzej czy później podejmuje się każde dziecko. Niektóre z młodych osób przejawiają szczególne zainteresowanie rozwijaniem swojej twórczości, a rysowanie szybko staje się ich wielką pasją. Jak zadbać o to, aby nasze dziecko dostało odpowiednie wsparcie oraz materiały potrzebne do rozwijania talentu? Sprawdź nasz przewodnik dla rodziców i nauczycieli młodych artystów!

Zadbaj o odpowiednie przybory rysunkowe

Dzieci kochają rysować! Niezależnie od wieku dziecka, od najmłodszych trzylatków, po przedszkolaki i starsze dzieci – w każdej grupie wiekowej znajdzie się taki młody rysownik, którego zapał plastyczny nigdy się nie kończy, a on sam nie wydaje się nudzić rysowaniem. Oto krótki poradnik, w którym znajdziesz mnóstwo twórczych zadań i ćwiczeń rysunkowych dla dzieci, które kochają rysować!

Najmłodsze dzieci - od czego zacząć?

Podstawą rysowania jest dobre trzymanie ołówka lub innego narzędzia, którym rysujemy, co może być problematyczne dla najmłodszych dzieci. Młody artysta musi najpierw opanować poprawny chwyt, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał. Dla trzylatków przygotowaliśmy ćwiczenia rysunkowe, takie jak:

  • Rysowanie po śladzie. To wyjątkowo atrakcyjne ćwiczenie, w szczególności kiedy ślady są dla dzieci interesujące, a wraz z nauką rysunku poziom trudności i skomplikowania wzorów się podnosi;
  • Nauka kolorowania. Kolorowanie uczy nas kontrolowania nacisku narzędzia na papier oraz niewyjeżdżania poza kształt lub obrys. Tutaj sprawdzają się kredki i kolorowanki. Dzieci kochają kolorować obrazki, szczególnie kiedy te przedstawiają np. ich ulubionych bohaterów.

Im starsze dziecko, tym większe jego umiejętności motoryczne i rysunkowe i wyobraźnia. Ćwiczenia rysunkowe dla pięciolatków warto urozmaicać o rysowanie prostych rzeczy z wyobraźni. Możemy pokazywać dziecku jak narysować np. kota, słońce czy serce. Nauka rysowania i pisania poprawiają zdolności merytoryczne dziecka, dlatego warto ćwiczyć z pięciolatkiem rysowanie prostych symboli, liter czy cyfr. To wpłynie pozytywnie na dalszą edukację szkolną dziecko, kiedy rozpocznie ono naukę pisania.

Pomysłowe zeszyty edukacyjne dla przedszkolaków - mnóstwo urozmaiconych zadań

Warto obserwować, jakie ćwiczenia rysunkowe młody artysta lubi najbardziej. Aby dziecko nie znudziło się swoją pasją, warto jego ulubione ćwiczenia modyfikować zwiększając ich trudność lub urozmaicając treść zadań. Ze zbioru tych ćwiczeń możemy przygotować dla naszego przedszkolaka plastyczny zeszyt edukacyjny z mnóstwem twórczych zadań, dzięki którym rozwinie swoje umiejętności. Warto zawrzeć w nim zarówno ćwiczenia koncepcyjne, rozwijające wyobraźnię jak i te rozwijające motorykę. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie pracy artystycznej dziecka o nowe przybory, takie jak kredki, farby akrylowe, akwarela czy markery.

Warto nakierowywać przedszkolaka również na rysowanie z natury. Ciekawym zadaniem jest rysowanie znanego dziecku zwierzęcia. Podczas pracy pomóc dziecku uważnie obserwować zwierzaka, zauważyć jego cechy charakterystyczne i przenieść je na papier. Kolejnym krokiem będzie narysowanie znanych osób, a następnie przedmiotów.

Kurs rysunku dla dzieci Wrocław - rozwój rysunkowy starszych dzieci

Kiedy ćwiczenia rysunkowe w domu zaczynają nudzić, warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na profesjonalny kurs rysunku online lub stacjonarnie. Nauka rysunku w gronie rówieśników i pod okiem wyspecjalizowanego nauczyciela przyniesie świetne efekty i pozwoli jeszcze szybciej rozwijać rysunkowe umiejętności dziecka. Sprawdź kursy rysunku dla dzieci we Wrocławiu na nauka-rysunku.eu.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku:

Do zobaczenia na zajęciach