fbpx

Mediacja Sztuki

Co mogę studiować na ASP we Wrocławiu?

Jeśli wiesz, że chcesz studiować we wrocławiu, i wiesz że Akademia Sztuk Pięknych to twoje klimaty, to gratuluję – wybór uczelni jest już za tobą! Jednak określenie “ASP to moje klimaty” w pewnym momencie przestaje być wystarczające i trzeba dokonać wyboru kierunku studiów na tej uczelni. Kierunków jest sporo, ty lubisz rysować, ale co dalej? Co wybrać? Skąd wiedzieć co, tak naprawdę, robi się na konkretnych kierunkach? Spokojnie, tu znajdziesz odpowiedzi! Poza tym przewodnikiem, polecam zapoznać się również z planami zajęć dla kierunków, które rozważacie, nie tylko dla 1. roku, ale każdego aż do końca edukacji – to może wam dużo powiedzieć o charakterze zajęć. O jednym trzeba pamiętać: ASP, ASP nie równe. Każdy kierunek rządzi się swoimi prawami i od studentów oczekuje się czego innego. Są kierunki, które wymagają nieco bardziej technicznego lub teoretycznego podejścia do tematu, i takie, gdzie nie jest ono aż tak wymagane.

Malarstwo

Najwięcej tam oczywiście malarstwa, jednak jest tam sporo nauki teoretycznej dot. technologii malarstwa, jest tam też kładziony dość spory nacisk na rysunek. Teoria malarstwa i historia sztuki przewijają się dość długo.

Rzeźba

Podobnie jak malarstwo, jest to głównie rzeźba, jest tam bardzo duży nacisk na rysunek (mają go najwięcej ze wszystkich kierunków, jest kilka przedmiotów rysunkowych). Od początku stawiają wyjątkowy nacisk na przestrzenność formy, więc należy to ćwiczyć.

Mediacja Sztuki

Jest to kierunek przygotowujący do zawodu kuratora, krytyka. Zajmuje się na nim ogólnie rozumianą teorią sztuki. Przedmioty praktyczne ograniczone są do wymaganego przez uczelnie minimum. Jest to kierunek mocno teoretyczny, przykładowe zajęcia to: pozyskiwanie środków na finansowanie kultury, kompozycja tekstu, czy krytyka artystyczna.

Grafika

Jest to szeroko pojęte projektowanie 2D, czyli jeśli chcesz się nauczyć projektować logo, plakaty, ilustracje, strony internetowe, identyfikacje wizualne czy kroje pisma, to jest to kierunek dla ciebie. Jest on mocno praktyczny, teorii jest niewiele. Jest to jedyny przypadek w Europie, gdzie na jednym kierunku jest możliwość zrobienia dyplomu z grafiki artystycznej i projektowania graficznego.

Sztuka Mediów

W dwóch słowach – sztuka cyfrowa. Czyli fotografia, wideo art, modelowanie i animacja, multimedia, audio, trochę programowania, narracja i podstawy projektowania graficznego. Dla wszystkich fanów twórczości komputerowej.

Architektura Wnętrz

To również jest kierunek, gdzie stawia się na przestrzenność. Podstawy perspektywy musisz mieć w małym palcu. Po tych studiach projektowanie wnętrz, mebli czy ich restauracja stoi przed tobą otworem.

Scenografia

Scenografia w pełnym znaczeniu tego słowa! Na zajęciach poznacie takie tematy jak lalkarstwo, małe plany, scenografia teatralna czy tworzenie kostiumów.

Wzornictwo

Jest to głównie projektowanie 3D, po tych studiach możesz zająć się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku, produktów, środków transportu, biżuterii, jest tam też pracownia komunikacji wizualnej.

Gdzie znajdę więcej odpowiedzi?

Jest to bardzo skrótowy opis kierunków. Jeśli masz jakieś pytania, zapytaj swojego prowadzącego, na pewno ci pomoże, może też skierować cię do studentów danego kierunku, żebyś mógł go wypytać o niezbędne rzeczy.