fbpx

Rysunek jako terapia: jak kurs rysunku może pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem i emocjami

Na umiejętność rysowania składa się wiele pomniejszych zdolności, które ćwiczymy podczas nauki. Niektóre z nich przydają się nam potem również w innych dziedzinach życia. Chcesz wiedzieć, jak rysowanie wpływa na rozwój twojego dziecka? Jakie umiejętności zdobędzie podczas rysowania? Oto 10 najważniejszych umiejętności, których dzieci uczą się na kursie rysunku!

Umiejętności zdobywane przez dzieci podczas rysowania

1) Umiejętności motoryczne i kontrolowanie ruchów ręki

Rysowanie wymaga od dzieci precyzyjnych ruchów ręką. Rysowanie prostych linii, elips czy łuków jednym płynnym pociągnięciem zdecydowanie nie jest łatwe, jednak młodzi rysownicy napotykają takie wyzwania na swojej drodze niejednokrotnie. Dzięki regularnemu ćwiczeniu rysowania, ruchy rąk dzieci stają się dużo pewniejsze i precyzyjne, co może przekładać się na ułatwienie nauki pisania.

2) Uważna obserwacja

Obserwowanie to kluczowa umiejętność w rysunku — obserwujemy każdy obiekt, który chcemy narysować i staramy się dostrzegać i rozumieć jego właściwości. Zaczynamy od wyobrażania sobie danego przedmiotu jako prostej bryły geometrycznej, uczymy się rozpoznawać kształty czy subtelne zmiany w barwach. To uczy dzieci uważnej obserwacji nie tylko podczas rysowania, ale również w życiu codziennym.

3) Cierpliwość

Ukończenie pracy wymaga od artysty często wielu godzin rysowania. To długi czas, który dziecko musi poświęcić, skupiając się na jednej czynności. Właśnie z tego powodu młodzi artyści zdobywają dużo cierpliwości. Praca nad rysunkiem uczy, że długa, sumienna praca doprowadzi nas do celu.

4) Planowanie

Umiejętność planowania to kolejna przydatna w życiu codziennym zdolność, którą dzieci nabywają dzięki rysowaniu. Kiedy rysujemy, musimy na bieżąco kontrolować nasze kolejne działania, np. robiąc szkic kompozycji lub nakładając plamy kolorów.

5) Zmysł estetyczny

Rysując, dzieci nabywają wrażliwości na piękno. To pomaga im potem w każdej dziedzinie związaną z estetyką czy projektowaniem. Dzięki tej umiejętności dużo łatwiej jest im np. dekorować, projektować kartki z życzeniami, komponować kwiaty czy podejmować jakiekolwiek inne działania w zakresie sztuk wizualnych.

6) Wyobraźnia

Umiejętność zwizualizowania sobie, jak wyglądałby mroczny czarodziej, którego chcemy narysować, a także wyobrażanie sobie realistycznych rzeczy, np. jaki cień rzuca ta bryła — to umiejętności, których uczy nas rysowanie. Wyobraźnia dzieci, które rysują, rozwija się jeszcze bardziej, dzięki czemu kreatywność wzrasta.

7) Przyjmowanie krytyki

Przyjmowanie konstruktywnej krytyki to nieodłączna część nauki w każdej dziedzinie. Na kursie rysunku dzieci uczą się przyjmować krytykę od nauczycieli pomagających im w pracy. Umiejętność przyjmowania krytyki ułatwia dzieciom rozwój w każdej innej dziedzinie.

8) Poprawianie i unikanie błędów

Kiedy już przyjmiemy krytykę, nadszedł czas na poprawianie błędów. Popełnienie błędu podczas rysowania często oznacza, że wiele rzeczy należy narysować od nowa. To uczy dzieci konsekwencji i cierpliwości. Z czasem młodzi artyści uczą się, jak unikać tych samych błędów.

9) Bycie krytykiem dla innych

Na zajęciach z rysunku dzieci spotykają swoich rówieśników o tych samych zainteresowaniach — to doskonała okazja, żeby pochwalić się swoimi pracami. Praca w grupie otwiera drzwi do dyskusji — dzieci często proszą się nawzajem o porady oraz opinie dotyczące ich rysunków. To doskonała okazja dla dziecka, żeby nabyć umiejętności społeczne w zakresie krytyki i chwalenia dzieł innych. Takie grupy zajęciowe dla dzieci znajdziesz w kursach rysunku dla dzieci Wrocław

10) Opowiadanie historii poprzez obraz

Jak zilustrować bogatą w wydarzenia scenę na jednym obrazku? Mali artyści doskonale wiedzą jak! Umiejętność opowiadania historii poprzez rysunek to kolejna zdolność, którą dzieci nabywają na kursie rysunku. Daje im to nowy sposób wyrażania swoich emocji oraz opowiadania historii.

Zajęcia z rysunku we Wrocławiu — szkoła rysunku i malarstwa, w której Twoje dziecko zdobędzie artystyczne umiejętności!

Jeśli szukasz dla swojego dziecka zajęć, na których będzie rozwijać swoją pasję, zdobywając jednocześnie bogaty wachlarz umiejętności — idealnie trafiłeś! Na stronie https://nauka-rysunku.eu/ znajdziesz ofertę kursów rysunkowych dla dzieci, dzięki którym Twoja pociecha rozwinie swój talent rysunkowy.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku: