fbpx

Czym jest szkicownik?

Szkicownik to zeszyt, w którym rysujesz. To wszystko, to cała definicja, nie trzeba nic więcej. Może mieć 16 lub 60 kartek, jakikolwiek papier, jakąkolwiek oprawę, jeśli stwierdziliście że jest przeznaczony do rysowania, to najtrudniejszy krok już za wami – jesteście posiadaczami szkicownika!

Nawyk

Ważne jest to, żeby na początku wyrobić sobie nawyk sięgania po szkicownik, potem będziecie to robić już odruchowo. Celem jest otwieranie go w wolnych chwilach, gdy nie macie siły, ochoty lub możliwości żeby usiąść przy dużym formacie. Warto mieć go ciągle przy sobie, żeby gdzieś z tyłu głowy mieć rysowanie.

Co daje szkicownikowanie?

Jest to regularne ćwiczenie, głównie kompozycji, ale też kreski, cieniowania, niech to będzie pole do eksperymentów. Krótkie formy są do tego najlepsze. Takie szkice są znacznie szybsze od dużych rysunków, więc możesz zrobić kilka różnych kompozycji i sprawdzić która jest najlepsza. Im więcej kompozycji, tym wasze wyczucie w tej kwestii będzie lepsze. Jest to też idealne miejsce na pomysły, notatki, ilustracje, łapcie tam rzeczy, które was kręcą.

Co mogę tam rysować?

Najważniejsze w prowadzeniu szkicownika jest, najzwyczajniej w świecie, rysowanie. Najlepsze jest to, że w szkicowniku możecie robić cokolwiek zechcecie. To jest wasze i forma w jakiej to robicie jest zupełnie dowolna. Nie ważne co tam rysujesz, mogą to być szkice z natury, czy wymyślone przez ciebie postaci, komiksy, rysunki ze zdjęć, akwarelki, ilustracje, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy.

Jak powstrzymać się przed dążeniem do perfekcji?

Wielu z was widziało cudze szkicowniki na instagramie, czy filmiki typu sketchbook tour. To bardzo skrzywia spojrzenie na nie. To, że każda strona szkicownika jest idealna wynika z tego że ktoś robi to od lat, prowadzi kilka szkicowników, niektóre są do pokazania, niektóre do bazgrania i porażek już nie pokazuje się na instagramie. Pamiętaj, że szkicownik ma być twoim polem do eksperymentów, niektóre ci wyjdą, niektóre nie.

Klątwa Białej kartki

Masz już biały, pusty zeszyt. Chcesz, żeby pierwsza strona była piękna. Jak sobie z tym poradzić? Dla niektórych dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pierwszej strony czystej, niektórzy ją wyrywają. Możesz też obejść to na swój sposób, zrób tam wielka kropkę albo narysuj coś na osobnej kartce i go wklej. Wszystko co działa jest dobre. A potem już tylko rysuj!