Jaki wpływ ma nauka rysunku na rozwój dziecka?
Twoje dziecko chętnie sięga po kredki, farby, kredę i dokonuje malunków, rysunków lub innych unikatowych prac plastycznych? To znakomicie! Tego typu działania rewelacyjnie stymulują rozwój oraz pobudzają kreatywne myślenie. Jak zachęcić ucznia do rysowania? Na co zwrócić uwagę, by malowanie nie wydawało się nudne, a było okazją to zanurzenia się w bajkowej, radosnej krainie? Zapraszamy do lektury praktycznych wskazówek!
5 KORZYŚCI, JAKIE ZAPEWNIA RYSOWANIE
Jest wiele etapów rozwoju grafomotorycznego, ale wszystkie one stymulują podobne umiejętności:
motorykę;
kreatywność;
koncentrację;
spostrzegawczość;
pamięć.
Dzieci regularnie rysujące ćwiczą swoją motorykę. Ręka pewniej trzyma ołówek, kredkę lub pędzel. Dzięki temu maluchy lub nastolatkowie w wieku 11-15 lat lepiej przenoszą na papier swoje pomysły.
Wymyślanie historii lub postaci, które znajdują odzwierciedlenie na kartce, pobudzają kreatywność. Nauka rysunku jest czasochłonna, ale każdy pozornie nieudany rysunek ma ogromne znaczenie dla rozwoju wyobraźni u dziecka. W ten sposób poszerza horyzonty, a jednocześnie motywuje do dokładniejszej obserwacji świata.
Proces twórczy jak pisanie wypracowania, zabawa z grą na instrumentach czy rysowanie wymagają koncentracji. Skupienie i uwaga to w dzisiejszych czasach cnoty. Wszechobecne rozpraszacze jak np. smartfon czy tablet mogą powodować problemy w nauce, czy właśnie koncentracji w sytuacjach, gdzie jest to wymagane. Nauka rysunku może pomóc to zmienić, a przy tym zachęcić do efektywniejszego wykorzystywania technologii,
Spostrzegawczosć to kolejna korzyść z rysowania. Stworzenie sceny, osoby lub odwzorowanie przedmiotu wymaga bacznej obserwacji. Umiejętność bardzo skutecznie stymuluje obszary w mózgu odpowiedzialne za poznawanie świata
Ćwiczenie pamięci poprzez malowanie to dobry sposób, aby rozwinąć tę umiejętność. Teoretycznie wszystkie odpowiedzi możemy znaleźć w smartfonie, ale wiele rzeczy warto nauczyć się na pamięć. Pin do drzwi wejściowych na klatce schodowej czy numer autobusu, którym dziecko może dojechać do szkoły, są ważne w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku rysowania, próby odwzorowania tego, co się widziało, świetnie wpływa na trening pamięci.
PIOTRUŚ PAN, NARNIA I ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Wszystkie historie zostały stworzone z myślą o pobudzeniu wyobraźni. Dzieci czytając lub oglądając ekranizacje swoich ulubionych opowieści, chętnie przenoszą je na papier. Rysowanie zachęta do tworzenia własnych światów i postaci, a to poważny trening kreatywności, który daje dziecku więcej niż tylko satysfakcję.
Wszystkie wspomniane wcześniej cechy sprawdzą się w zawodach kreatywnych, do których zalicza się m.in. szeroko rozumiana informatyka, marketing czy grafika.
Każdy model samochodu czy elektroniki użytkowej powstał w umyśle człowieka. Dopiero później zostały one zoptymalizowane i wprowadzone do sprzedaży. Trening opisanych umiejętności zapewnia dzieciom ogromne możliwości rozwoju kompetencji, które są przydatne na każdym etapie ich życia, a nawet mogą zmieniać życie innych.
Nauka rysunku dla dzieci w wieku 11-15 lat to doskonała okazja, aby rozwinąć umiejętności, które przydają się praktycznie na co dzień. Jeśli szukasz sposobów, aby Twoja pociecha mogła je bezpiecznie praktykować lub nauczyć się nowych, to szkoła rysunku we Wrocławiu będzie w tym pomocna.
Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku: