fbpx

Podczas lat funkcjonowania jako szkoła rysunku wiele razy w naszą stronę padły pytania:

Czy mogę się nauczyć rysować, nawet jeśli niczego nie umiem? 

Czy jestem za stary/a, żeby zacząć naukę?

Czy mogę rysować, nawet jeśli nie mam talentu?

Mając wiedzę na temat procesu nauki rysunku i przyjemność oglądania rysunkowego progressu naszych kursantów to pytanie wywołuje u nas uśmiech – bo wiemy, że każdy, jeśli chce, może nauczyć się rysować.

Niestety wiemy też, że wiele osób, które chciałoby rysować koniec końców się na to nie decyduje. Wiele osób boi się rozpocząć naukę, bo “nic nie umie”, wierzy w mit talentu i przy okazji myśli też, że tego talentu nie posiada i że rysować trzeba się uczyć od dziecka. W tym tekście chcemy rozwiać wątpliwości, które możecie mieć a także dać kilka wskazówek, które pomogą Ci w samodzielnej nauce rysunku!

TALENT NIE ISTNIEJE

To hasło, które powtarzamy w kółko. Niestety talent to mit, w który masa osób wciąż wierzy. Szczególnie, jeśli mówimy o dziedzinach artystycznych. Ciągle słyszymy, że żeby śpiewać, tańczyć czy grać na instrumentach trzeba mieć talent. My nie jesteśmy ekspertami w tych dziedzinach, jednak możemy powiedzieć co nie co o rysowaniu.

 

Czy zdarza się, że na kurs rysunku od podstaw przychodzi ktoś, kto nigdy nie uczył się rysować, ale idzie mu wyjątkowo dobrze? Tak, zdarza się. Nie jest to jednak przejaw talentu. Najczęściej takie osoby rysowały wcześniej hobbistycznie, mają inne zdolności manualne, są dobrymi obserwatorami lub rozwijały swoje poczucie estetyki w inny sposób. Przykładowo, komuś kto lubi (lub kiedyś lubił) robić zdjęcia, prawdopodobnie łatwiej będzie przychodziło zakomponowanie rysunku na arkuszu. Nawet w najmniejszych dziedzinach życia zdobywamy umiejętności, które przydają się podczas nauki rysunku i każdy z nas ma troszkę inny poziom tych umiejętności.

 

Czy można przyjść na kurs rysunku, nie potrafiąc nic? Nie mając żadnych umiejętności rysunkowych ani pobocznych? TAK! Kiedy przychodzisz na kurs od podstaw, zakładamy, że nie potrafisz absolutnie nic – a my jesteśmy tutaj od tego, żeby Ci pomóc. A ponieważ nie wierzymy, że talent istnieje – zakładamy że go nie masz 😉 Więc tak – możesz rysować nie mając talentu, możesz przyjść na kurs nawet, jeśli nic nie potrafisz i nigdy nie jest za późno, na rozpoczęcie nauki.

TEORIA I PRAKTYKA, CZYLI JAK ZACZĄĆ RYSOWAĆ?

W nauce rysunku liczą się zarówno teoria jak i praktyka. Często obserwujemy sytuacje, w których te dwa czynniki nie są zrównoważone. Przykładowo, pojawiają się u nas osoby, które mają dużą wiedzę teoretyczną na temat rysunku bo np. czytały i uczyły się dużo o podstawach perspektywy. Znają teorię, jednak kiedy przychodzi do wykorzystania jej w praktyce – bardzo trudno przychodzi im rysowanie brył z natury.

No i odwrotny przykład – masa osób rysuje, jednak nie uzupełnia swojej wiedzy teoretycznej. Mimo tego, że mamy na rynku sporo książek na ten temat, a w internecie możemy znaleźć sporo darmowych materiałów edukacyjnych – zrozumienie podstaw samemu jest dość trudne. Takie osoby mają super kreskę i zdolności manualne, jednak pojawiają się braki np w budowaniu przestrzeni, perspektywie czy znajomości teorii kolorów.

Kurs rysunku rozwiązuje oba te problemy. Na kursie uczymy się pod okiem prowadzącego. Obecność doświadczonej osoby jest o tyle cenna, że możemy zadać mu każde pytanie, jakie przyjdzie nam do głowy. Na zajęciach prowadzący rozwieje Twoje wątpliwości, przez co nie zniechęcisz się do dalszej nauki kiedy trafisz na zagadnienie którego nie rozumiesz. Prowadzący pokaże Ci też w praktyce przydatne techniki rysunkowe i poprawi błędy w Twojej kresce, żebyś mógł/mogła jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę. Kiedy dobrze opanujesz podstawy, samodzielna nauka jest dużo bardziej efektywna i przyjemna.

W naszej pracowni znajdziesz idealne kursy rysunku “na start”. W wakacje oferujemy tygodniowe kursy rysunku. Są to tygodniowe bloki, podczas których na zajęcia uczęszczamy codziennie. Tak skondensowane zajęcia dają bardzo szybkie efekty w krótkim czasie (15 godzin rysowania w tygodniu to naprawdę dużo!). Możesz zapisać się na dowolną ilość tygodni w dowolnym czasie (nie muszą być pod rząd). Dla początkujących polecamy podstawy rysunku, ale możesz też dobrać zajęcia, które są bardziej ukierunkowane na konkretne zagadnienia – np. kurs rysowania portretu czy kurs digital painting)

CO DALEJ - JAK UCZYĆ SIĘ RYSUNKU SAMODZIELNIE?

Niestety z każdym z naszych kursantów w końcu musimy się rozstać i niezależnie od tego, czy ktoś spędził w naszej pracowni tydzień, czy kilka lat, zawsze mocno trzymamy kciuki za jego rozwój. Tutaj mamy kilka tipów dla osób, które znają już podstawy rysunku (albo są w trakcie ich nauki) i wciąż chciałyby się rozwijać rysunkowo. Są to proste wskazówki, które sprawią, że nauka rysunku będzie bardziej efektywna.

 

 

WRACAJ DO PODSTAW

Warto wracać do najprostszych rzeczy. Nie chodzi o to, żeby siedzieć i znów kłuć godzinami zasady perspektywy, a raczej żeby wykonać co jakiś czas kilka szybkich, prostych ćwiczeń. Są osoby, które poświęcają na to zaledwie 5 minut dziennie i efekty są niesamowite! Takim ćwiczeniem może być np rysowanie elips, sześcianów, prostych kompozycji z bryłek, szybkich szkiców ludzi, których zobaczysz w tramwaju. Noszenie ze sobą szkicownika lub ipada to świetne rozwiązanie. Dzięki temu ćwiczysz rękę i przypominasz sobie podstawy. Nawet jeśli to 5 minut wydaje Ci się zbyt krótkim czasem – w przeciągu tygodnia daje to aż 35 minut ćwiczeń!

 

OBSERWUJ I ZGAPIAJ

Obserwacja to mega ważna sprawa przy nauce rysowania. Jeśli znajdujesz pracę, która bardzo Ci się podoba i wiesz, że chciał_abyś też tak umieć – najlepiej się zatrzymać i zastanowić, co najbardziej Ci się w niej podoba i jakie techniki są użyte do jej wykonania.

Dobrym sposobem jest też zestawienie swojego rysunku z tym, który Ci się bardzo podoba (np w programie graficznym) – w ten sposób łatwiej będzie Ci wyciągnąć wnioski.

 

Taka obserwacja nie musi kończyć się tylko na teorii – czasem warto zamienić ją w praktykę i w ramach ćwiczeń skopiować czyjąś pracę. Przerysowywanie prac to dobry sposób, żeby odkryć nowe techniki rysunkowe i przemienić zwykłą obserwację w praktyczne ćwiczenie. Pamiętaj, że taki rysunek to jedynie ćwiczenie i oryginalne prace są chronione prawami autorskimi. 

INSPIRUJ SIĘ

 

Kiedy oddychasz, robisz wdech a następnie wydech – nie ma możliwości, żeby robić tylko wydechy. Tak samo jest z tworzeniem i kreatywnością – nie możesz tylko tworzyć, musisz też konsumować różne treści. To pozwoli Ci uniknąć artblocka, zapobiegnie wypaleniu i ogólnemu znudzeniu rysowaniem. Naszym kreatywnym “wdechem” może być nie tylko odwiedzanie galerii sztuki czy muzeów. Chociaż są to dobre sposoby, łatwo jest znaleźć coś bardziej przyziemnego. My bardzo mocno polecamy próbowanie nowych rzeczy. Mogą być to nawet rzeczy rysunkowe, jednak ważne, żeby były dla Ciebie ekscytującym doświadczeniem. 

W naszej pracowni rysunku i malarstwa Domin we Wrocławiu funkcjonuje wolna pracownia. Jest to pakiet zajęć dodatkowych, na których ćwiczymy (lub uczymy się) używania konkretnych mediów. Często te zajęcia są takim “wdechem” dla naszych kursantów – fajnie jest przyjść po raz pierwszy na zajęcia z np akwareli i dobrze się bawić. Próbowanie nowych mediów zawsze daje masę inspiracji. 

Polecamy też wszystkie nierysunkowe rzeczy, które mogą być dla Ciebie dobrym doświadczeniem. Oglądanie filmów, podróżowanie, wyjście na spacer, czytanie książek – te wszystkie czynności mogą być Twoim źródłem inspiracji – korzystaj z nich!

MIERZ CZAS RYSOWANIA

 

Brzmi trochę stresująco, ale daje świetne efekty. Dobrze jest wiedzieć, jakie jest twoje tempo rysowania – niestety podczas rysowania czas leci szybko, a nam wydaje się, że zajmuje to mniej czasu niż w rzeczywistości.

 

My polecamy technikę kroczków – szybkich szkiców. Znajdź kilka refek i ustaw sobie timer na różne odstępy czasowe (np. 1 minuta, 2 minuty) – niech Twoje szkice zajmują właśnie tyle czasu. Dzięki temu nauczysz się jak szybko uchwycić najważniejsze elementy refki i Twój ogólny poziom rysunkowy wyskoczy do góry!

Każdy może rysować!

Talent nie istnieje – istnieją umiejętności. Każdy potrafi się nauczyć rysować i naukę rysunku można zacząć zawsze, niezależnie od tego ile mamy lat i doświadczenia. 

Czy da się nauczyć rysować samemu? Tak! ale trwa to dużo więcej czasu niż nauczenie się podstaw pod okiem doświadczonej osoby. Jeśli normalnie nie masz czasu, żeby regularnie uczęszczać na kurs, dobrym rozwiązaniem jest tygodniowy wakacyjny kurs rysunku. Dzięki niemu dużo łatwiej będzie Ci się samodzielnie rozwijać. A jeśli już znasz podstawy – zachęcamy do skorzystania z rysunkowych tipów z tego tekstu. Obiecujemy, że poprawią Twoje rysunkowe umiejętności i przy okazji urozmaicą trochę Twoje rysowanie.

Sprawdź ofertę wrocławskiej szkoły rysunku: